HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CLC-D Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
Ideal for analysis of hydroxy acids, like lactic, malic, tartaric and mandelic acids, amino acids, other amines and bi-functional racemates, like amino alcohols.
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ LC Lambda Affinty HPLC Columns
Analytical groups supporting biologic drug development require rapid, sensitive, and precise methods for protein quantitation from cell culture, fermentation harvests, or purification intermediates.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Pore Size | 2000 Å |
| Content And Storage | Column includes EZ grip fittings and column test certificate Store at 4°C. DO NOT FREEZE. |
| Target Molecule | Lambda Light Chain |
| Column Type | Affinity |
| Sample Type | Cell Culture Supernatants |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| High-throughput Compatibility | Not High-throughput Compatible (Manual) |
TSKgel™ Phenyl-5PW HPLC Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The most hydrophobic among the three TSKgel™ HIC columns, TSKgel™ Phenyl-5PW is an excellent choice to screen for the selectivity, retention and recovery of most biomolecules.
MilliporeSigma™ Supelco™ Carbotrap™ 300 Thermal Desorption Tubes
Suitable for use with Air Monitoring
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Methods | EPA TO-1,TO-2,TO-3,TO-17 |
| Product Line | Carbotrap |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ VANQUISH™ PFP UHPLC Columns
Use with high-pressure UHPLC for better separation, speed, and throughput of difficult-to-resolve mixtures of halogenated compounds including pesticides.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Particle Size | 1.9 μm |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| Surface Area | 220 m²/g |
| Max. Pressure | 21756 psi (1500 bar) |
| Product Line | Hypersil GOLD |
| Column Format | Analytical Column |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Polar Advantage HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for reversed-phase separation of basic or pharmaceutical compounds using highly aqueous mobile phases.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 17% |
| Stationary Phase | Polar Embedded |
| Temperature | 60°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| USP Type | L60 |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Columns/Purospher™ STAR RP-18 Endcapped Sorbents HPLC Cartridges, 3 micron
For ultra-fast applications, where resolution, sensitivity and sample throughput are crucial
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 3/Pk. |
| Surface Area | 330 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) to 2900 psi (200 bar) |
| Column Format | Cartridge |
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Cartridge |
| Carbon Load | 17% |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| pH | 1.5 to 10.5 |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express F5 HPLC Column, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express 5 μm F5 can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | PFP (Pentafluorophenyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | PFP (Pentafluorophenyl) Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 1 to 9 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ LiChrospher™ Si-60 HPLC Column, 5 μm Particle Size
LiChrospher™ Si-60 HPLC column has ideal polar properties for normal-phase HPLC separations.
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| Matrix | Silica Phase |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Surface Area | 650 m2/g |
| Product Line | LiChrospher |
| Type | Column |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ lgG, C4 HPLC Column, 1,000 Å, 2.7 μm Particle Size
BIOshell™ IgG 1,000 Å C4 is a high-speed, high-performance liquid chromatography column based on a new wide-pore (1, 000 Å) Fused-Core™ particle design.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Stationary Phase | C4 (Butyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C4 (Butyl) Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 22 m2/g |
| Product Line | BIOshell |
Thermo Scientific™ POROS™ R2 Prepacked Reversed-Phase Columns
Thermo Scientific™ POROS™ Prepacked Reversed-Phase Column. POROS R2 is a 2000 angstrom pore size Poly[styrenevinylbenzene] particle, suitable for the reversed-phase separation of biomolecules.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 2000 Å |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Stationary Phase | Phenyl |
| Binding Capacity | 10 mg/mL (Lysozyme, 1% acetonitrile) |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1 Column |
| Product Line | POROS |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Column Format | Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Column |
| Carbon Load | 16.2% |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 4mmI.D.
Thermo Scientific™ Hypersil™ PREP HS C8 HPLC Columns
Use these preparative columns for scale-up purification with high phase loading. They are suitable for all USP-L7 applications.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 7% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 350 m²/g |
| USP Type | L7 |